Okap do zabudowy. Wybieramy okap pod szafkę w kuchni

okap

Coraz częściej w nowoczesnych kuchniach okapy montowane są bezpośrednio w meblach. To nie tylko sposób na poprawę estetyki wnętrza, ale również na zaoszczędzenie cennej przestrzeni. Czym warto kierować się podczas zakupu okapu do zabudowy pod szafką kuchenną?

Podczas doboru odpowiedniego okapu kuchennego często trzeba iść na kompromisy. Dotyczy to przede wszystkim mniejszych kuchni, w których liczy się każdy centymetr. Właśnie dlatego wykończenie takiego wnętrza powinno być dobrze przemyślane.

Kiedy warto wybrać okap do zabudowy?

Gdy kuchnia jest niewielka, ale również wtedy, gdy celem jest uzyskanie estetycznego efektu całej aranżacji, warto sprawdzić okapy do zabudowy. Taki okap kuchenny pozwala też na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca, ponieważ można wykonać nad nim zabudowę z mebli kuchennych.

Aktualnie na takie AGD decyduje się coraz więcej osób, którym zależy na tym, aby kuchnia mogła prezentować się nowocześnie. Świetnie wpisuje się we współczesne, minimalistyczne aranżacje.

Dodatkowo, okap kuchenny do zabudowy będzie bardzo dobrym wyborem wtedy, gdy w kuchni nie ma możliwości podłączenia urządzenia do wentylacji. Wtedy może działać on jako pochłaniacz, który powoduje filtrowanie zanieczyszczonego powietrza za pomocą filtrów aluminiowych oraz węglowych.

Warto też zaznaczyć, że okap do zabudowy może być też zamontowany jako wyciąg, czyli podpięty do instalacji wentylacyjnej. Wymaga to wtedy wykonania właściwego podłączenia, jednak sprawność takiego urządzenia jest wtedy znacznie wyższa niż pochłaniacza.

Rodzaje okapów do zabudowy

Aktualnie w sklepach można znaleźć różne okapy do zabudowy, dlatego też można dopasować je indywidualnie do konkretnej swojej kuchni.

Okapy do zabudowy można podzielić na dwa rodzaje, a dokładnie na okapy podszafkowe oraz okapy montowane w szafkach, które są zlicowane (wyrównane) z ich nawierzchnią.

Okapy podszafkowe montuje się pod szafkami kuchennymi. Taki okap kuchenny do zabudowy można wtedy zainstalować pod specjalną, mniejszą szafką kuchenną. Wybrane modele posiadają konstrukcję teleskopową, czyli pozwalają na wysunięcie dodatkowego filtra, by powiększyć obszar pochłaniania zanieczyszczeń. Takie modele ma w ofercie wielu producentów mebli, a także można zamówić je na wymiar.

Druga opcja to okap do zabudowy, który jest zlicowany z szafką. Taki model jest wtedy wbudowany w ciąg mebli, dlatego jest niemalże niewidoczny. Takie urządzenia także zapewniają wydajną pracę. Dzięki temu, są zrównane z szafkami mogą także powodować optyczne powiększenie wnętrza.

Okap do zabudowy – najważniejsze parametry

Przy zakupie odpowiedniego modelu okapu przeznaczonego do zabudowy warto patrzeć na parę ważnych parametrów:

Wymiary okapu – powinny być dostosowane do wielkości kuchenki, aby skutecznie zbierać zbierające się pary i zapachy.

Wydajność okapu – gdy okap ma pracować sprawniej, należy poszukiwać modelu o większej wydajności. Jest ona wyrażana w metrach sześciennych na godzinę (m3/h).

Biegi wentylatora – by korzystanie z urządzenia było łatwiejsze, warto zdecydować się na model posiadający kilka prędkości pracy wentylatora.

Oświetlenie – energooszczędne oświetlenie LED pozwoli na oświetlenie przestrzeni pod okapem i ułatwi przygotowywanie potraw.

Głośność – im okap będzie cichszy, tym wygodniej będzie się z niego korzystało.

Dodatkowe funkcje – wybrane model mogą mieć także sterowanie pilotem, timery do ustawiania czasu pracy, czujniki automatycznie włączające wentylator i regulujące jego pracę.

Wobec tego wtedy, gdy w kuchni ma zostać zamontowany wyciąg albo pochłaniacz podszafkowy, warto pamiętać o tym, by dopasować go do wnętrza, a także zwrócić uwagę na posiadane przez niego parametry.

 

Dodaj komentarz