Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego – warto czy nie?

układanie paneli

Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych metod produkcji energii elektrycznej. Teraz można korzystać z nich również w domach jednorodzinnych. Czy warto zdecydować się na taką inwestycję?

Energia elektryczna, z której korzystamy najczęściej w naszych domach, jest pozyskiwana w elektrowniach węglowych. Węgiel używany do ich zasilania jest surowcem nieodnawialnym, którego wydobycie i przetwarzanie ma negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Właśnie dlatego w wielu krajach coraz większym zainteresowaniem cieszą się alternatywne źródła energii – jednym z nich są instalacje fotowoltaiczne, które bazują na odnawialnej energii promieniowania słonecznego.

Fotowoltaika – co to jest?

Pod pojęciem fotowoltaiki znajduje się dział nauki oraz techniki, który koncentruje się na przetwarzaniu światła słońca na energię elektryczną z wykorzystaniem zjawiska fotowoltaicznego.

Z fotowoltaiką mamy do czynienia przy produkcji prądu do różnych urządzeń – kalkulatorów solarnych, lamp ogrodowych, ale także używane są one przy zasilaniu innych układów oraz budynków, a nawet także całych miast.

Dzisiaj fotowoltaika przezywa swój intensywny rozwój – ceny instalacji maleją, dlatego inwestycje tego rodzaju realizowane są coraz chętniej również w Polsce.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Podstawą do działania instalacji fotowoltaicznej są ogniwa fotowoltaiczne produkowane z krystalicznego krzemu. W celu uzyskania jeszcze lepszej wydajności instalacji, pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne łączone są w moduły.

Oprócz modułów fotowoltaicznych w skład instalacji wchodzi inwerter, czyli falownik. To serce instalacji fotowoltaicznej, ponieważ pozwala na przetworzenie prądu stałego na prąd przemienny, który może być używany w domowej instalacji elektrycznej albo odsprzedany do sieci.

Ponadto w skład instalacji wchodzą również odpowiednie przewody, zabezpieczenia, liczniki. Instalacja może wykorzystywać również akumulatory gromadzące energię do późniejszego wykorzystania.

Instalacje fotowoltaiczne mogą być używane praktycznie w każdym miejscu w Polsce – do ich działania wystarczy tylko energia słoneczna, więc wchodzące w skład instalacji panele nie mogą być osłonięte przed słońcem. Panele umieszcza się w takim kierunku w stosunku do słońca, który pozwala na zebranie jak największej ilości promieni.

Instalacje fotowoltaiczne przeznaczone do domowego użytku mają zarówno określone zalety, jak i wady. Warto zatem przeanalizować je przed zdecydowaniem się na taką inwestycję.

Zalety instalacji fotowoltaicznych do domowego użytku:

  • oszczędność – zmniejszenie kosztów związanych z prądem elektrycznym
  • ekologia – mniejszy wpływ na środowisko naturalne
  • niezależność energetyczna – możliwość częściowego lub nawet całościowego uzależnienia się od zewnętrznych dostawców energii
  • wygoda – instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe
  • trwałość – raz wykonana instalacja jest w stanie działać bez usterek przez kilkadziesiąt lat

Jeśli chodzi o wady, głównym problemem jest nadal dość wysoka cena realizacji takiej instalacji. Musimy liczyć się z wydatkiem od około 15-20 tysięcy złotych w zależności od mocy wybranej instalacji. Taka inwestycja zwraca się dopiero po kilkunastu latach.

Warto zatem skonsultować się z firmami, które zajmują się realizacją instalacji fotowoltaicznych dla swoich klientów.

Podsumowując, instalacje fotowoltaiczne dla domów jednorodzinnych to korzystny wybór – musimy jednak przygotować się na większy koszt na start, jeśli chcemy zamontować taką przydomową, ekologiczną elektrownię.

 

Dodaj komentarz