Wybór dobrego dietetyka

warzywka

Zastosowanie właściwej diety może wyleczyć wiele problemów organizmu. Ułożenie odpowiedniego jadłospisu nie jest jednak prostym zadaniem, ponieważ wymaga to pewnego doświadczenia. Dietetyk jest specjalistą zajmującym się wpływem żywienia na zdrowie.

Wpływ diety na zdrowie


Regularne spotkania z dietetykiem uczą dobrych nawyków. W ten sposób można zdobyć bardzo dużą wiedzę na temat jedzenia i dobierania posiłków. Warto zwrócić uwagę na fakt, że z każdą dietą należy postępować ostrożnie. W internecie można znaleźć mnóstwo porad, ale nie wszystkie są dodawane przez specjalistów. Osoby, którym naprawdę zależy na zmianie trybu życia powinny koniecznie umówić się na wizytę z dietetykiem. Ustalenie właściwej diety jest szczególnie ważne w przypadku osób chorych i alergików. Ilość spożywanych posiłków zależy przede wszystkim od wyznaczonego celu. Dla kogoś kto ćwiczy na siłowni najważniejsze są makroskładniki. Z pomocy dietetyków korzystają przychodnie zdrowia, szpitale, a nawet placówki opiekuńczo-wychowawcze, do których zaliczają się domy opieki społecznej i żłobki. Ważną rolę odgrywa również wsparcie dietetyków dla projektów badawczych i organizacji pozarządowych. Zawód dietetyka można uprawiać po zdobyciu stopnia zawodowego licencjata na kierunku dietetyka lub zdrowie publiczne. Warto zauważyć, że istnieją różne typy dietetyków. Dieta podczas choroby jest z reguły ustalana przez dietetyka klinicznego. Posiada on szczegółową wiedzę o żywieniu pacjentów. Jest to bardzo ważne, ponieważ chodzi o to, żeby nie dopuścić do rozwoju lub zaostrzenia objawów chorobowych. Dzięki swojemu doświadczeniu pomoże on dobrać jadłospis do konkretnego schorzenia. Ważną rolę odgrywają wywiady żywieniowe, które pomagają określić stan zdrowia pacjenta.

Badania stanu zdrowia


Musi on również wykonać pomiary antropometryczne oraz przeanalizować wyniki badań laboratoryjnych, które umożliwiają określenie poziomu składników odżywczych w organizmie człowieka. Dietetyk kliniczny może także przygotować materiały edukacyjne dla chorych osób. W ten sposób ludzie uczą się zasad prawidłowego żywienia. Dobry dietetyk sportowy jest niezbędny w przypadku osób, które podejmują aktywność ruchową. Jest to szczególnie ważne w przypadku zawodowców, którzy wyczynowo zajmują się sportem. W takiej sytuacji oprócz diety bardzo ważna jest także suplementacja. Dietetycy sportowi mają dużą wiedzę o wpływie odżywiania na wyniki aktywności fizycznej. Połączenie diety i odpowiedniego treningu umożliwia osiągnięcie lepszych efektów. Stosunkowo nową specjalizacją dietetyczną jest psychodietetyk. Skupia się on na leczeniu nadwagi oraz niedowagi. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że duży wpływ na zaburzenia odżywiania mają problemy emocjonalne. Niestety depresja i inne zaburzenia powodują, że człowiek przestaje wychodzić z domu, a tym samym ogranicza swoją aktywność fizyczną do minimum.

Rodzaje dietetyków


Należy pamiętać, że psychodietetyk nie jest psychologiem, ale posiada wiedzę psychologiczną. Jego głównym zadaniem jest znalezienie przyczyn odpowiedzialnych za problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Ważną rolę odgrywa motywacja oraz wsparcie osoby chorej, ponieważ najważniejsze jest wpojenie nowych, zdrowych nawyków. W obecnych czasach porady dietetyczne są bardzo łatwo dostępne, ale niestety różnie bywa z ich jakością. Jest to spowodowane brakiem pełnego uregulowania prawnego zawodu dietetyka. Dyplom można oczywiście zdobyć na uczelni wyższej, ale dostępne są również kilkutygodniowe kursy. Należy jednak mieć na uwadze, że jest duża różnica pomiędzy kwalifikacjami osób po studiach kierunkowych a kursach. W programie studiów dietetycznych znajdują się przedmioty, które realizowane są również na specjalizacjach medycznych. Oczywiście największe znaczenie ma edukacja we własnym zakresie. Dlatego bez większych problemów można znaleźć dobrego dietetyka, który nie posiada wykształcenia w tej dziedzinie. Profesjonaliści charakteryzują się tym, że nieustannie się szkolą i zdobywają nową wiedzę.

Przebieg wizyty u dietetyka


Wizyta u dietetyka nie powinna trwać krócej niż 40 minut. Na pierwszym spotkaniu przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Zanim zostanie ułożony jakikolwiek jadłospis muszą być wykonane ogólne badania diagnostyczne, które pomogą ustalić w jakim stanie jest zdrowie pacjenta. Cechą dobrego dietetyka jest to, że dobiera dietę indywidualnie do danej osoby. Musi wziąć pod uwagę przede wszystkim wiek, płeć, tryb życia, przyjmowane lekarstwa, schorzenia, typ pracy oraz preferencje żywieniowe. Bardzo ważne są również możliwości finansowe pacjenta, ponieważ mają one duży wpływ na jadłospis. Należy pamiętać, że dieta powinna być systematycznie aktualizowana, tak żeby organizm nie przyzwyczaił się do jednego rodzaju jedzenia. W gabinecie dietetyka powinna znajdować się waga z analizatorem składu ciała. Jest ona zdecydowanie dokładniejsza od standardowej wagi i umożliwia wykonanie precyzyjnych pomiarów. Warto dodać, że większość dietetyków przyjmuje pacjentów w prywatnych gabinetach. Cena wizyty oscyluje w okolicach 100 złotych. Należy pamiętać, że z reguły na jednej wizycie się nie kończy.

 

Dodaj komentarz